Duguláselhárítás tippek otthonra
A témát bontsuk két részre.
Az első részben nézzük meg, hogyan előzhető meg a dugulások kialakulása, a második részben pedig tippeket és tanácsokat adunk hogyan szüntessük meg a kialakult dugulást. És akkor se legyünk csalódottak ha már mindent elkövettünk, de még sem sikerült elhárítanunk házilag a dugulást, ugyan is vannak korlátai az otthoni praktikáknak is. Természetes, hogy a komoly (gerinc vagy strang vezeték) dugulások szakembert és megfelelő duguláselhárító berendezést igényelnek. Csak gondoljunk bele: egy elgyökeresedett udvari csatorna szakasz vagy egy 10 méter hosszan elzsírosodott konyhai lefolyóval vezetékkel, mit is kezdenénk. Azonban kisebb, kád, mosdó, mosogató és WC. dugulásokat mi magunk is megoldhatunk.

Tippek és tanácsok a dugulás kialakulásának megelőzéséhez
Mosogatónk lefolyó rendszerébe, öntsünk havonta egy flakon ecetet, majd
rá egy nagy fazék lobogásban lévő forróvizet. Ne használjunk apró lyukú
műanyagszűrőt, az ételmaradékot dobjuk a szemetesbe. A szűrő ugyan is
jelentősen csökkenti a víz áramlását és lefolyónk öntisztító képességét.
Sokan állítják, hogy a folyékony gépi mosószer kevésbé okoz dugulást
minta tabletta formájú. Ha kutyát vagy macskát fürdetünk a kádba vagy a
zuhanyzóban, akkor a fürdetés előtt, alaposan keféljük ki a szőrét és
ilyenkor használjunk szűrőt a lefolyóban.
Soha, de soha ne dobjunk a WC.-be, darabos ételmaradékot, fültisztító pálcikát, babapopsi törőt, intim betétet, tampont és macska alom. Mindezen dolgot a szemetesbe kerüljenek. Fél évente érdemes a mosogató és a mosdó szifonját leszerelni és alaposan kitisztítani. Ne használjunk műanyag WC. illatosítót, mert a gyengécske fül könnyen kiakadhat a WC. csésze pereméről és garantáltan a dugulás. Kaphatóak a lebomló, öntapadós WC. illatosító korongok is. Ahol nincs módunk szerelgetni - fürdőkád és zuhanytálca esetében - ott töltsük fel a rendszert legalább félig, meleg vízzel, majd kezdjük el finoman le-fel pumpálni a lefolyót, hogy megmozdítsuk a lágy lerakódásokat. Megláthatjuk, hogy mennyi nyálkás, trutymó kerülhet ilyenkor elő.

WC. dugulás: Két fegyvert tudunk bevetni, a WC. pumpát
és hosszú nyelű felmosót (mop). Ha a pumpa már csődöt mondott, akkor a
hatásosabb eszközt vessük be, a mop felmosót, hosszú szár lehetőséget
ad, hogy hatalmas löketet tudunk adni a dugulásnak. Engedjük tele a
csészét majd dugjuk be a lefolyóba a felmosó fejet, ezután ritmusosan
kezdjük el pumpálni vele. A módszer a túlzott WC. papír felhasználásból
fakadó dugulások megszüntetésére kiváló.

Mosogató és kézmosó dugulás: Nem igazán javasolt a
pumpa használata, mert annyira "összekomprimálhatjuk" a dugulást, hogy a
szakember is csődöt mondhat. Kezdjük mindjárt a szifon és a
lefolyócsonk kitisztításával, ha itt nem volt dugulás, akkor haladjunk
tovább. A falban lévő dugulás megszüntetésére a kézi csőgörényt vessük
be, jobbra - balra - előre-hátra tekergetve...... szerencsénk is lehet, ha a
közelben volt a dugulás. Amennyiben az eszköz csődöt mondott, még
mindig van két fegyverünk. Vessük be a "vizes takarítógépet" - a
tisztító fejet le is vehetjük, mert nem lesz rá szükség. Kizárólag a
szívó csőre és a szívóteljesítményére lesz szükségünk. Tartsuk a fali
lefolyócsonkhoz a szívócsövet és kezdjük el visszaszívni a tartályba a
dugulást, arra figyeljünk, hogy a tartály üres !

Fontos: a csövet úgy csatlakoztassuk, a lefolyócső fali kiállásához, hogy szinte hermetikusan legyen a kapcsolat, így tudjuk takarító gépünk szívóerejével a mosdók és mosogatók dugulását is megszüntetheti. Ha szerencsénk van és a dugulás nem túl messze következett be a csőhálózatban, akkor egy pillanat alatt a tartályba landol a gusztustalan dugulást okozó trutymó. Most következik a legkomolyabb megoldás: a víznyomásos módszer. A szerencsés, ha a szifon alatt van slag csatlakozónk, ha nincs akkor behozhatjuk a kertből is a slagot. Ezután dugjuk a slagot a lefolyócsőbe ( tekerjük körbe rongyokkal a lefolyó és a slag találkozását és egy vödröt is készítsünk alá), majd eresszük rá a teljes nyomást, először el kezdhet spriccelni orrán-száján, azonban ha nem olyan nagy a dugulás megindul lefelé, mint újkorában.
Fürdőkád és zuhanytálca dugulás: a lefolyót ne csavarozzuk szét, mert széteshet és ha be van építve a kád vagy a zuhany, garantált a bontás. Itt amit tehetünk: csipesszel, dróttal eltávolítjuk a hajcsomókat, majd jöhet a vízsugaras módszer. A vízsugaras módszer feltétele, hogy elérjen a tusoló cső az összefolyóig, ha nem használhatunk slagot is, ha csatlakoztatni tudjuk valahova. A vízsugár a könnyű fürdőszobai lefolyókat nagyon jól ki tudja takarítani.

Padlóösszefolyó dugulás: két módszer kínálkozik itt is: a csőgörényes és a vízsugaras módszer. A csőgörényes módszer lényege, hogy a be tudjuk juttatni a spirált a tisztító nyíláson keresztül a padlóösszefolyóba. Általában 1-2 méteren belül van a dugulás, ami egy nagy hajcsomó, ha szerencsénk van, vissza is tudjuk húzni. A jobb, de macerásabb módszer a "vízsugaras" - ennek azonban feltétele, hogy elérjen a tusoló cső az összefolyóig, ha nem használjunk slagot is. Mindkét esetben távolítsuk el a bűzelzárót (könyök, dugó, kosár) , majd dugjuk be a hermetikusan a vízcsövet a lefolyóba és adjuk rá a nyomást. Az otthoni padlóösszefolyó duguláselhárítás így is működhet.
Bőséges meleg víz
Csak a feltétlen szükséges mosogatószer mennyiséget használjuk
Folyékony gépi mosogatószert használjunk a mosogatógépünkbe
Ételmaradéknak és a zsíros szennyeződéseknek a kukában a helye
Sok sikert kívánok ...
Forrás: www.dugulaselharitas.net